Flexi- bar

Rynek fitness zasypywany jest wciąż nowymi urozmaiceniami począwszy od innowacyjnych zajęć aż do szeregu sprzętów i maszyn.  W kolejnych artykułach na stronie będziecie mogli dowiedzieć się więcej wdrażanych pomysłach w świecie fitnessu, które bardzo często są jedynie chwytem komercyjnym. W dzisiejszym artykule przeczytacie o z pozoru niewinnym urządzeniu urozmaicającym zajęcia aerobowe. Elastyczny kij, składający się  z uchwytu w centrum i dwóch obciążnikach na końcach nazywamy powszechnie – flexi-bar. Jakie jest jego działanie? Czy warto włączyć go do swoich zajęć sportowych?

Dla osób, dla których zwykły trening fitness stał się monotonny Flexi-bar może okazać się wspaniałym urozmaiceniem. Przyrząd daje możliwość połączenia zabawy z treningiem siłowym i wytrzymałościowym. Jego największą zaletą jest angażowanie mięśni całego ciała.  Dodatkowo ćwiczenia te, tak samo jak normalny fitness, przyśpieszają przemianę materii, wzmacniają koncentrację, modelują sylwetkę. Ich ogromną zaletą jest aktywacja mięśni głębokich, a tym samym leczenie problemów kręgosłupa, wzmocnienie mięśni tułowia, poprawa koordynacji.

Flexi-Bar to 150-centymetrowy drążek, zakończony dwoma ciężarkami z kauczukowym uchwytem pośrodku. Ćwiczący wprowadza flexi-bar w drganie i tym samym zmusza swój organizm do pokonywania drgań. Dlatego podczas pracy z flexi-bar’ami angażowane są  mięśnie głębokie obręczy barkowej, głębokie i powierzchniowe prostowniki grzbietu, proste i skośne mięśnie brzucha, mięśnie dna miednicy.

Ćwiczenia te idealnie nadają się dla osób z zespołami bólowymi kręgosłupa. Wzmacniają one bowiem mięśnie tułowia w krótkim czasie, stabilizują kręgosłup, usprawniają postawę i optymalnie zapobiegają bólom kręgosłupa oraz problemom z krążkami międzykręgowymi. Przyrządy flexi-bar sprawdzają się też w ćwiczeniach kobiet w ciąży, ponieważ wzmacniają mięśnie dna miednicy.

Sprzęt jest wykorzystywany głównie w treningu funkcjonalnym i treningu core stability (stabilizacji centralnej). Flexi-bar daje bardzo duże pole do prowadzenia różnorodnych ćwiczeń na zajęciach. Odpowiednia wyobraźnia prowadzącego oraz wiedza o systemach stabilizujących pozwoli Wam polepszyć zdrowie i kondycje fizyczną w ciekawy sposób. Krótkie impulsy, w które wprawiany jest drążek, za pomocą siły przedramienia, to fantastyczny trening dla mięśni głębokich. Treningi flexi-bar są z pewnością dobrą zabawą i ciekawym sposobem na urozmaicenie monotonnych ćwiczeń. Trzeba jednak pamiętać, że praca z przyrządem wymaga ciągłej korekty przez osobę prowadzącą zajęcia, tak aby w pełni wykorzystać jego zalety.